SMG - system transmisji danych
SMG - system transmisji danych
Opis ogólny SMG był oryginalnie opracowany w MBB (Messerschmitt-Boelkow-Blohm), obecnie DASA (Deutsche Aerospace), w celu transmisji danych do pociągu na poduszce magnetycznej (»Transrapid«) osiągającego szybkość do 400 km/godz. VAHLE opracował ten system w końcu 1994 r i obecnie działa ponad 1000 instalacji na całym świecie.
VAHLE rozpoczął szeroko zakrojony program badań w celu rozszerzenia zakresu zastosowań SMG. Obecnie są już dostępne interfejsy dla najczęściej używanych szyn danych. Wytrzymała konstrukcja pozwala instalować SMG w trudnych i nieprzyjaznych loaklizacjach. Na przykład wiele falowodów SMG działa niezawodnie w hutach stali, odlewniach i portach.
System transmisji danych SMG pracuje ekonomicznie już przy transmisji jednoknałowej i małych szybkościach przesyłu. Modułowa konstrukcja pozwala łatwo i względnie niewielkim kosztem rozbudować system do obsługi transmisji wielokanałowej oraz średnich i dużych szybkości transmisji. W połączeniu z systemami przewodów zasilających VAHLE, systemy transmisji danych SMG stanowią pakiet niezawodnych, wysokiej jakości składników zdolnych do obsługi różnorodnych aplikacji, zgodnie z wymogami obecnej i przyszłej technologii automatyzacji.
SMG - system transmisji danych
Właściwości
System tramsmisji danych SMG przesyła seryjne cyfrowe dane tak samo jak w typowych sieciach teleinformatycznych. Ponadto jest możliwe przesyłanie sygnałów wizyjnych. Specjalne transciwery (nadajniki/odbiorniki) z modułami interfejsów do najczęściej używanych szyn sygnałowych wykorzystują modulację częstotliwości do przygotowania sygnałów cyfrowej transmisji szeregowej.
Do transmisji w systemie full duplex używane są dwie częstotliwości nośne w pobliżu 2,4 GHz. Propagacja sygnału mikrofalowego pomiędzy dwoma transciwerami zachodzi w wytłoczonym falowodzie aluminiowym ze szczeliną. Przejrzysta struktura SMG i obsługa licznych protokołów transmisji danych upraszczają integrację SMG z istniejącymi szynami sygnałowymi. Na żądanie VAHLE zapewnia pomoc inżynieryjną w tym zakresie.
Niżej wymienione właściwości wyróżniają technologię transmisji danych SMG VAHLE:
- Brak zakłóceń ponieważ sygnał mikrofalowy jest całkowicie objęty falowodem SMG.
- Bezstykowa technologia transmisji zapewnia pracę bezobsługową.
- SMG jest kompatybilne ze wszystkimi szynoprzewodami VAHLE i może być instalowane jednocześnie z nimi.
- Bezbłędna transmisja przy dużej prędkości przesyłu, do 10 Mb/s.
- Duża szerokość pasma zapewnia transmisję full duplex jednocześnie w sześciu kanałach danych.
- Bardzo efektwne transciwery pozwalają na transmisję do 1000 m bez wzmacniania.
- System modułowy ułatwia rozbudowę i zapewnia prostą integrację z istniejącymi szynami sygnałowymi.
- Możliwość stopu awaryjnego (E-stop capability), kategoria stopu - 1, stopień ochrony - 3, certyfikacja TÜV.
- Obsługa wielu wózków przez jeden falowód.
- Nieprzerwana transmisja danych niezależna od szybkości ruchu.
- Warunki otoczenia, takie jak temperatura, opady, mgła, pył, itp. nie pogarszają jakości transmisji.
- SMG można stosować również w systemach z krzywiznami, zwrotnicami, przerwami w traktach, itp.
System transmisji danych SMG zapewnia interfejsy do wszystkich powszechnie stosowanych szyn danych (RS 232 C, RS 422/485, Ethernet, Allen-Bradley Data Highway Plus, Allen-Bradley Remote I/O, GE Genius, itp.), jak również specjalne interfejsy dla sygnałów wizji, fonii, sterowania i stopu awaryjnego. Wszystkie interfejsy mają postać wtykanych modułów dla łatwej adaptacji do istniejącej struktury telekomunikacyjnej.
SMG - system transmisji danych
SMG - system transmisji danych
Konfiguracja
Blok transciwera SMG-SES/SEM
Blok transciwera SMG-SES/SEM zawiera moduł RF oraz moduł zasilania 24 VAC/DC. Blok jest przystosowany do włączenia modułu danych SMG-DM.
|
|
|
|
Moduł danych SMG-DM
Moduł danych SMG-DM jest przystosowany do włączenia modułu interfejsu SMG-SM i zawiera złącze do zewnętrznego systemu telekomunikacyjnego.
|
|
|
|
Moduł interfejsu SMG-SM
Moduł interfejsu SMG-SM służy dopasowaniu do seryjnego cyfrowego sygnału danych zewnętrznego systemu telekomunikacyjnego.
|
|
Więcej informacji w Katalog - PDF 9e
SMG - system transmisji danych
Instalacja falowodu SMG
|
|
|
Falowód SMG jest instalowany równolegle do torowiska sprzętu, szczeliną do dołu. Falowód jest mocowany na przesuwnych wieszakach rozmieszczonych w odległościach ok. 3 m i może być instalowany jednocześnie z szynoprzewodami.
Standardowa długość sekcji falowodu SMG wynosi 6m. Sekcje są łączone zaciskami śrubowymi do uzyskania wymaganej długości systemu. Należy zachować przynamniej 200 mm odległość pomiędzy złączem falowodu i wieszakiem.
Wieszaki przesuwne umożliwiają swobodny ruch falowodu na skutek termicznych zmian jego długości. Systemy o długości do 200 m mogą być kotwiczone gdziekolwiek w instalacji za pomocą załączonych uchwytów przy zapewnieniu kontroli termicznych zmian długości.
|
Instalacje o długości większej od 200 m i wykazujące duże zmiany termiczne muszą być kotwiczone w środku systemu. Ostatni wieszak przesuwny powinien być umieszczony ok. 500 m od końca systemu.
Złącza i zakończenia RF
Sekcja falowodu SMG-SAN 1 musi być instalowana na jednym z końców falowodu który będzie dołączony do stacjonarnego transciwera SES za pomocą specjalnego kabla połączeniowego RF SMG-HF.
Na drugim końcu falowodu jest instalowane zakończenie RF SMG-EAB albo złącze SAN-SAN 1 jeśli ma być dołączony następny tranciwer, jak to pokazano na rys. 2, str. 7 katalogu 9e.
|
Więcej informacji w PDF-Katalog 9e
|